رپورتاژ

آشنایی با سنگ‌های به کار رفته در گچ

حمل سنگ از محل سینه کارهای استخراجی تا محل دپوی کارخانجات، معمولا توسط توسط کامیون های کمپرسی انجام می گردد. پس از بارگیری سنگ گچ های خرد شده و پاک شده سطح آتش باری شده توسط بولدوزر و بیل هیدرولیکی، سطح مورد نظر برای انجام حفاری و آتش باری مراحل بعد آماده می گردد.

به منظور جلوگیری از ایجاد وقفه در سیکل استخراج، معمولا ۲ تا ۳ محل استخراجی (سینه کار) در نظر گرفته می شود.

انواع سنگ گچ

سنگ گچ بدون آب تبلور، در رگه های بین سنگ ها توسط آب های زیرزمینی در نزدیک سطوح قابل دیدن به گچ آب دار تبدیل می شود و چون به آسانی از آب های نمکین تشکیل می شود، در اغلب اوقات می تواند شامل کانی های دیگری مانند نمک های کلر و سدیم و گوگرد و گچ باشد و حتی حباب های هوا و آب را به دام اندازد. سنگ گچ در مقایسه با قیمت پانل گچی و سنگ معمولی یا کوارتز، یک عایق طبیعی حساس به گرما محسوب می شود.

کلمه گچ از کلمه “Aonist” زبان یونانی مشتق شده است. سنگ گچ با توجه به انواع آن اسم های متنوعی دارد :

سلنیت : نوع بی رنگ و شفاف سنگ گچ است که کلمه ای یونانی به معنی ماه و سنگ ماه نما می باشد. زیرا مانند یک لؤلؤ زرق و برق درا است و می درخشد و در مقایسه با قیمت پانل گچی دیواری قابل تورق است. در کانی شناسی قدیم نیز به آن حجرالقمر می گفتند که همان معنی سنگ ماه نما می باشد.

ساتین اسپار: نوع دیگر سنگ گچ آلاباستر، رخام گچی یا مرمر سفید نام دارد و روش نصب دیوار گچی به صورت زیر دانه ی فشرده و نرم است و متراکم. چرب مانند، بی رنگ و گاهی شفاف به دست می‌آید. قرن هاست از این نوع سنگ گچ به عنوان یک سنگ تزئینی در مجسمه سازی و کارهای هنری استفاده می شود. از بلورهای سنگ گچ فوق العاده بی رنگ و شفاف، معمولا برای ساخت درای وال استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 72 = 80

بستن